modular systems radio archives

  • 2020.07.05
    Ian Oakley, Robert AA Lowe, Joe Sousa, Blacklauren, Global Communication, Erika, Experimental Housewife, bastiengoat, Lårry, UMFANG, Kush Jones, Bézier

  • 2020.06.21
    Bilagaana, NKISI, Altered Natives, Reggie Dokes, Shawn Rudiman, Olive T, Low Tape, Nikki Nair, D. Strange, Jasmine Infiniti, M Parent, Hiroko Yamamura, Shawn Rudiman, Abby Echiverri

  • 2020.06.07
    Urban Tribe, bastiengoat, gayphextwin, Beatrice Dillon, Hoshina Anniversary, Joey Anderson, Ron & Chez Damier, Mike Huckaby, Pursuit Grooves, Pale Blue (Olive T Remix), DJ Wawa, Selim X, London Modular Alliance

  • 2020.05.24
    Ryan Wick, Sepehr, w1b0 on Bass Agenda, Aurora Halal, WELFARE, Simone Bauer, Kaitlyn Aurelia Smith, Dan Snazelle, Saint Thomas LeDoux, Ikonika

  • 2020.05.10
    France Jobin + Klara Lewis, Jackson Lee, HVL, BPMF, Lone Dancer, Lyra Pramuk, Aleksi Perala, Mor Elian, Eric Cloutier, Peter Van Hoesen

  • 2020.04.26
    pulsewidth, Lone Dancer, Sepehr, Relaxer, Skinnybones, Ariel Zetina, Xozgk, A'Bear, Delian League, Kloves, Rebecca Goldberg, Ole Mic Odd

  • 2020.04.12
    M Parent, 1800HaightStreet, Low Tape, Simon Heartfield, Aleksi Perala, Legowelt, Fluxion, Ntel, Erol Alkan, Soul Tangler, Hiro Kone, Essej Pollock

  • 2020.03.29
    sard, Eric Cloutier, Archivist, Anome, Simone Bauer, Folded Grid, bpmf, Bary Center, Keith Fullerton Whitman, JASSS, Rebecca Goldberg, Peder Mannerfelt, The Subdermic

  • 2020.03.15
    CVBox, Jackson Lee, Off-key Industries, Photonz, Garies, Beatrice Dillon, Bookworms, M//R, Jump Source, DINA, Oprofessionell

  • 2020.03.01
    Entrancer, Telefon Tel Aviv, Photonz, Anthony Rother, Selim X, Oneiros And The Tribe Of Dreams, Experimental Housewife, James N Murray, Calvin Morgan, Echo Beach

  • 2020.02.16
    bleupulp, Wiklow, Peder Mannerfelt, BPMF, Adam Jay, Archivist, Doctor Jeep, You're Me Band, Debbie Doe, Savile, Doc Sleep, burnet207

  • 2020.02.02
    with guest Ryan Diduck and music by Kenya Kanazawa, Simone Bauer, Loraine James, Spacetime Continuum, rRoxymore, Doc Sleep, Plateau, Roger Tellier-Craig, COH, Coil (Black Light District)

  • 2020.01.19
    Loscil, Trance, Pheek, LNS, Pecora Pecora, Galcid, Mind Safari, Abby Echiverri, SCSI-9, Murr, juneunit, Michael Claus

  • 2020.01.05
    Loraine James, Container, Brainwaltzera, The Automatic Message, Bad Channel, Afrodeutsche, Dialectic Sines, John Selway, Lily Ackerman, Ole Mic Odd, SFV ACID

  • 2019.12.22
    Daniel Savio, Selim X, Jonas Kopp, Aos, Jessica Kert, Ali Berger, Xen Chron, Yamaneko, Doc Sleep, LDY OSC, Bézier, Marshall Applewhite

  • 2019.12.08
    Biochip, C.L.A.W.S., Original Clique, HOLOVR, Will DiMaggio, Selim X, Adam Jay, Fengir, Richard Holhburn, Jonny L, Nikki Nair, Erika Gluck, Alex Falk

  • 2019.11.24
    Telefon Tel Aviv, Bilagaana, Doc Sleep, Bodyman, The Automated Message, Bary Center, Mike Ash, Echo Beach, bergsonist, Pursuit Grooves, Beautiful Swimmers

  • 2019.11.10
    with guest DJ Peter Bunzinelli from the Chambre Noire label and mix/event series

  • 2019.10.27
    M//R, sard, SW, Zone Motif, AGF aka poemproducer aka Antye Greie, RUI HO, Loraine James, LOWEBRAU, Ariel Zetina, juneunit, Hiroko Yamamura, Ceephax Acid Crew

  • 2019.10.13
    Jacek Sienkiewicz, Kaltstam, µ-Ziq, Raica, Porter Ricks, Maurizio, Malory, rRoxymore, Simon Weiss, Richard Holhburn, Martin Schulte, Shinedoe

  • 2019.10.06
    James N. Murray, Broken Haze, Auton, Alex Falk, burnet207, Ariel Zetina, Liquid Asset, Ben Ritz, Naeem, Kamyar Khanzaei, AceMo, Sug

  • 2019.09.29
    hosted by DJ Choozey & Anabasine

  • 2019.09.15
    juneunit, Simon Heartfield, Clara Brea, Bary Center, Caldera, Jackson Lee, 8b, Detromental, Soul Tangler, D'Marc Cantu, gayphextwin

  • 2019.09.01
    AGF, Rui Ho, Apartment Fox, Simic, Avalon Emerson, Doc Sleep, France Jobin + Richard Chartier, Electric Indigo, Aurora Halal, Savile

  • 2019.08.18
    object blue, JTC, Mark Groot, Doc Sleep, Wilted Woman, S Chioini, Locked Club, Ole Mic Odd, Gene Tellem, Legowelt, VC Vibes, Fred P

  • 2019.08.04
    Jonas Kopp, Afrodeutsche, Baltra, Ali Berger, Lone Dancer, Shinedoe, Maral, Medooza, M//R, Skee Mask, Lenacid, Paula Temple

  • 2019.07.21
    Birds of Prey, anabasine + Holobody, Cruel Diagonals, Hugo R.A. Paris, Tilliander, JTC, The Creatrix, Atlas Of Nothing, Dan Snazelle, rRoxymore, Sainte Nitouche

  • 2019.07.07
    Sissel Wincent, Debby Friday, Ametrom, bergsonist, Experimental Housewife, Loveland and friends, Transmit, Lauren Flax, Softcoresoft, Special Request, Ten Years Lost, Grey People

  • 2019.06.23
    hosted by Fengir

  • 2019.06.09
    Artist and DJ Dominique Alexander got behind the board to take us on a sonic journey in this edition of the show.

  • 2019.05.26
    Gatineau-based artist Paraphonique visited the studio this week to chat about his new album, Propos et confidences on Jeunesse Cosmique.

  • 2019.05.12
    Ghostride the Drift, Roche, Secret Studio, Israel Vines, Persuasion, Shiver, Fengir, Violet, Mark Groot, Bleie, Paramour, James N Murray

  • 2019.03.31
    Montreal’s D.Blavatsky visited the studio to perform a live set, and play some sources of inspiration for us…

  • 2019.03.17
    This week we had a studio visit and live set from Montreal’s buffalo MRI

  • 2019.03.03
    Doc Sleep, N'conduit, BBRB, Carl Neuberg, Osborne, Voiski, VTSS, Russell E.L. Butler, VARET

  • 2019.02.17
    naw, Michael Claus, Machine Woman, Pom Pom, Fitzroy North, Stef Animal, Luke Eargoggle, Skinnybones, UR, Lone Dancer, Ruth Grader, Ozel AB, Bergsonist

  • 2019.02.03
    Dennis Young, Specter, Russell E.L. Butler, Secret Studio, BPMF, Glyn Hendry, Ulysses, bleupulp, Cruel Diagonals, Xosar, Beta Librae

  • 2019.01.20
    hosted by DJ Choozey

  • 2019.01.06
    CITOFONO, Jega, Borai, Lurka, Charles Manier, Photonz, Pascal Hetzel, David Last, Russell E.L. Butler, Jeremiah R., Mor Elian, Mind Safari, Miwon

  • 2018.12.23
    Kelly Moran, Eddie Lakes, Martin Dumais, Erika, Gauss, burnet207, Clementine, Sole Tech, Skinnybones, Locked Club, Dar Embarks, Abacus